Świętokrzyskie - gdzie pojechać, co zobaczyć?

Ciekawe wycieczki, galerie wyrobów artystycznych, wystawy i warsztaty. W Górach Świętokrzyskich znajdziesz to wszystko i jeszcze więcej! Zwiedzaj z nami województwo świętokrzyskie i sprawdź gdzie pojechać i co zobaczyć w tym wspaniałym zakątku Polski. Odpocznij wśród piękna przyrody, poznaj historię wyjątkowych zabytków - podążaj ścieżką marzeń!

Świętokrzyskie – gdzie jechać?

Świętokrzyskie obfituje w atrakcje, ciekawe zabytki i zakątki, w których można odpocząć od wielkomiejskiego szumu. Warta odwiedzenia jest oczywiście stolica województwa, ale też szereg mniejszych miasteczek i wsi.

Same Kielce słyną z muzeów (Muzeum Dialogu Kultur, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Muzeum Zabawek i Zabawy), rezerwatów (Kadzielnia, Biesak-Białogon, Ślichowice), pięknego ogrodu botanicznego.

Wokół Kielc zlokalizowanych jest wiele niewielkich, ale uroczych miejscowości, gdzie również znajdziecie ogromną ilość zabytków i atrakcji. Na Waszej liście z pewnością muszą znaleźć się ruiny zamków w Chęcinach i Bodzentynie, Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie, Pałac Tarłów w Podzamczu czy Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. W połowie drogi z Kielc do Ostrowca Świętokrzyskiego napotkacie Pałac Tyczyńskich.

Jeśli kierujecie się na południe świętokrzyskiego, nie sposób pominąć miejscowości takie jak Jędrzejów, Busko-Zdrój czy – usytuowany nieopodal południowo-wschodniej granicy województwa – Sandomierz. W części regionu sąsiadującej z Sandomierzem trzeba też obowiązkowo odwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną w Opatowie oraz Ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

świętokrzyskie noclegi
atrakcje świętokrzyskie

Gdzie są Góry Świętokrzyskie?

Góry Świętokrzyskie znajdują się w północnej części województwa świętokrzyskiego. Najczęściej określenie to używane jest w kontekście pasma Łysogór, jednak region ten obejmuje kilkanaście innych pasm górskich (w tym np.: Jeleniowskie, Oblęgorskie, Daleszyckie, Orłowińskie, Chęcińskie, Klonowskie czy – zlokalizowane na terenie Kielc – Kadzielniańskie). Najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich jest Łysica (mierząca 614 metrów n.p.m.). 

świętokrzyskie nocleg
atrakcje sandomierz
zamki świętokrzyskie
świętokrzyskie atrakcje

Świętokrzyskie – atrakcje, które warto zobaczyć

Świętokrzyskie jest pełne atrakcji, które trzeba zobaczyć. Najczęściej zwiedzanie regionu podróżnicy rozpoczynają od Kielc, gdzie znajdują się ciekawe muzea, rynek, parki i rezerwaty przyrody. Jeśli będziecie zwiedzać Kielce z dziećmi, koniecznie udajcie się natomiast do Centrum Geoedukacji. Po przyswojeniu sporej dawki wiedzy przyda się odpoczynek – na przykład w parku wodnym (Baseny Tropikalne Binkowski Resort znajdują się przy ul. Szczepaniaka) lub parku rozrywki (FlySky przy Skrajnej czy też Fikolandia przy Naruszewicza). 

Drugim, bardzo popularnym miastem w województwie świętokrzyskim jest Sandomierz. Tutaj również znajdziecie fascynujące miejsca. By zobaczyć panoramę Sandomierza, warto wejść na Bramę Opatowską. Oczywiście jednym z kolejnych punktów wycieczki musi być sandomierski rynek, gdzie dzięki Podziemnej Trasie Turystycznej miasto można zwiedzić także „pod spodem”. Inne atrakcje Sandomierza to na przykład Zamek Królewski, kościół św. Jakuba (wraz z pobliską Winnicą Dominikańską) czy bazylika katedralna.